Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Eylül 2021

Şanlıurfa Koçviran Köyü’nde Alperen Mezarları Görüldü

Reklam
Şanlıurfa Koçviran Köyü’nde Alperen Mezarları Görüldü

Dinler ve Tarihi eserler açısından, merkezi bir konumda bulunan Şanlıurfa’nın Eyyübiye İlçesi’ne bağlı Ruha Mahallesi, Koçviran köyünde eski mezarlık olarak bilinen bölgede Kayı Obası alplerine ait Alperen Mezarları görüldü.

Göbeklitepe’nin UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesi’ne girmesiyle turizmde adeta altın çağını yaşayan Şanlıurfa, şimdi de Selçuklu dönemine ait sürpriz görüntülerin heyecanını yaşıyor.

Koçviran Köyü Selçuklu Mezar Taşı

Şanlıurfa Koçviran Köyünde Alperen Mezarları

Eyyübiye İlçesi’ne bağlı Ruha Mahallesi Koçviran Köyü içinde bulunan Eski Mezarlık olarak bilinen bölgede Kayı Obası Alplerine ait mezarlar olduğu görüldü.

Şanlıurfa Koçviran köyü Kayı Obası Alp Mezarları

Mezarları görüntüleyen Fotoğrafçı Mehmet Sadık Alican twitter hesabından paylaştığı iletide Alperen Mezarları ve Mezar Taşları üzerindeki yer alan figürler için;

“Şanlıurfa Ruha mahallesinde (Koçviran Köyü)eski mezarlık olarak bilinen kabristanlık aslında Kayı obası Alplarına ait kabirlerdir. Bu mezarlarda ok, yay, sekizgen yıldız, koç, güneş motifleri yanı sıra kayı damgası da yer almaktadır.” dedi.

Bölgede arkeolojik inceleme başlatılıp mezarların tespiti üzerine bilimsel bir çalışma ortaya konulup konulmayacağı henüz bir netlik kazanmazken, Fotoğrafçı Mehmet Sadık Alican‘ın gündeme getirdiği bu önemli görüntüler tarih ve arkeoloji severlerde heyecan yarattı.

Kaynak:Gazete İpekyol

Etiketler:

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz