Yeniçeri Mezar Taşları Hakkında Kaynak Kitap

Yeniçeri Mezar Taşları Hakkında Kaynak Kitap

Yeniçeri Mezar Taşı

Zamanında İsmail Hakkı Uzunçarşılı’ının Kapıkulu Ocakları adlı eserinde derinlemesine incelenmeyen Yeniçeri Remizleri ve Yeniçeri Mezar Taşları  konuları, pek çok vesika ve görsel ile ele alınıyor.

Bu kitapta Marsigli, Mahmud Şevket Paşa ve Ahmed Cevdet tarafından yayınlanan Yeniçeri remiz tablolarında görülen çizimleri, birinci el kaynaklarla mukayese ederek en doğru remiz tablosu ortaya konmaya çalışılmıştır.

Yeniçeri Mezar Taşları yapılarında görülen farklı serpuşlar hakkında bilgi verilerek, “Vak‘a-i Hayriyye’den sonra Yeniçerilere ait mezar taşlarının kırdırıldığı” şeklindeki şehir efsanesini düzeltmek adına günümüze ulaşmış mezar  taşlarından örnekler verilmiştir.

Ayrıca çeşme, cami ve sair tarihi yapılar ve eşyalar üzerindeki Yeniçerilere ait remizler bu çalışma ile ilk defa toplu şekilde  takdim edilmektedir.  Yeniçeriler  ile  sosyal  hayat  ve  edebiyat  arasındaki  ilişkiye  de
kısaca değinilmiştir.

İlk  defa  bu  kitapta  gün  yüzüne  çıkan  pek  çok  remiz,  mezar  taşı  ve  belgenin  Yeniçeriler tarihine önemli bir katkı sağlayacağını umuyoruz.

Yeniçeri ezar Taşları ile ilgilileniyorsanız özellikle serdengeçtiler hakkında bilgiye ve mezar taşları yapısına bir göz atmalısınız. Web sitemizde bulunan Serdengeçti Mezar Taşı Nasıl Olur, Serdengeçti Kimlere Denir? başlıklı makalemize gözatabilirsiniz.

Yeniçeriler Remizleri ve Mezar Taşları Kitabı

Yeniçeriler Remizleri ve Mezar Taşları Kitabı

Yeniçeriler Remizleri ve Yeniçeri Mezar Taşları Kitabı Künyesi

Yazarları: H. Necdet İşli Mehmet Kökrek

Yayınevi: Dergah Yayınları

Kategorisi: İnceleme Araştırma

Yayın Tarihi:01.04.2017

ISBN:9789759958015

Baskı Sayısı:1. Baskı

Dil:TÜRKÇE

Sayfa Sayısı:340

Cilt Tipi:Karton Kapak

Kağıt Cinsi:Kitap Kağıdı

Boyut:23 x 20 cm

Kaynak: Kitap Yurdu

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

    Yorum Yaz