Osmanlı Mezar Taşlarının Sırları Fatih Çavuş Kitabı

Osmanlı Mezar Taşlarının Sırları Fatih Çavuş Kitabı

Son zamanlarda özellikle mezarlıkları ve mezar taşlarını gezdiğimde elimden düşürmediğimi kitaplardan birisi de Osmanlı Mezar Taşlarının Sırları Osmanlı Mezar Taşlarının Sırları kitabıdır.

Gayet öz ve açıklayıcı bir şekilde yazılmış kitap neredeyse tüm mezar taşlarını kapsıyor ve bu anlamda yazdıklarını harika görsellerle destekliyor. Şayet bir mezarlığa gittiğinizde bu kitap elinizdeyse Osmanlı Mezar Taşları hakkında bir uzman gibi bilgiler edinebilirsiniz.

Osmanlı Mezar Taşlarının Sırları

Osmanlı Mezar Taşlarının Sırları Fatih Çavuş

Osmanlı Mezar Taşları hakkında yazılmış bir çok kitap mevcut ancak bir çok kitap farklı özelliklerinden bahsediyor ve belli konuları derinlemesine inceliyor. Yazar ve Araştırmacı Fatih Çavuş’un yazdığı bu kitap genel anlamda tüm mezar taşlarını ele alıyor.

Osmanlı Mezar Taşlarının Sırları

Osmanlı Mezar Taşlarının Sırları Fatih Çavuş kitabı

Osmanlı Mezar Taşlarının Sırları Fatih Çavuş Kitabı

Osmanlı Mezar Taşlarının Sırları Fatih Çavuş Kitabı ilk çıktığı günden beri büyük bir ilgi gördü. Bu ilgide elbet teki kitabın içeriğinin, konu anlatımlarının ve görsellerin rolü büyük. Osmanlı Mezar taşlarına ilgi duyan biri için başlangıç kitabı niteliğinde olan bu eser, Osmanlı Mezar Taşları hakkında bilgi veren ve o tarihi eserlere bakıp o taşların sırlarını çözmek isteyenler için bir rehber niteliğinde diyebilirim.

Osmanlı Mezar Taşları hakkında yazılan Fatih Çavuş tarafından kaleme alınan kitap, Bilge Kültür Sanat Yayın Dağıtım tarafından ilk basımı 2018, ikinci basımı ise mart 2019 yılında çıkarıldı. Açıkçası sürekli başvuru kitabı olarak çantamda taşıdığım bu kitabın devamını bekliyorum.

Google arama motoruna Osmanlı Mezar Taşlarının Sırları Fatih Çavuş pdf yazıp aratanlar için kötü bir haberim var, kitabın pdf hali henüz internet ortamında bulunmuyor. Zaten böyle bir kitaptan faydalanmak istiyorsanız elinize mutlaka alıp incelemelisiniz. Kitap alıp destek olmalısınız ki, kitabın yazarı diğer kitaplarını yaza bilisin…

Bizzet derselerine katılan biri olarak söylemeliyim ki, Fatih hoca tarih severler için ara sıra ücretli ve ücretsiz olarak internet üzerinden online olarak tarihi sunumlar ve özel Osmanlıca Dersleri vermektedir.

Bu derslerden haberdar olmak istiyorsanız Fatih Çavuş’a ait sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz.
Fatih Çavuş Twitter
Fatih Çavuş İnstagram

Bu arada Fatih Çavuş’un, İstanbul’un tarihi, padişahları, camileri, sarayları, çeşmeleri, sokakları ve mekânlarını anlatan ve yaşanan olaylardan efsanelere dek İstanbul’u size yeniden yaşatacak, Nemesis Kitap‘tan çıkan “Bir Şehri Okumak” isimli bir kitabı daha var…

Bir Şehri Okumak Fatih Çavuş

400’ü Aşkın Fotoğraf Barındıran Kitap Hakkında

Osmanlı Devleti’nde dinin ve kültürel unsurların etkisiyle çeşitli sosyal yaşayış tarzları vardı. Bunlar; kadın-erkek giyim çeşitliliği, erkeklerin sosyal, siyasi ve mesleki statü farklılığı, dinin getirisi olarak tarikatların çokluğu ve bu tarikata bağlı kişilerin dinî hayatlarını yaşayıştaki farklılıklar…

Bu unsurlar halkın hayatında önemli yer tutardı. İnsanlar bulunduğu konuma göre giyinir, bağlı olduğu tarikatın sembollerini kullanır, sahip olduğu mesleğin aletlerini taşırdı. Elinizdeki kitap Osmanlı Devleti’ndeki bu sosyal hayatın çeşitliliğinin mezar taşlarına nasıl yansıdığını, mezar taşlarındaki bu ince düşüncelerin nasıl sanatkârane bir üslupla ortaya çıktığını göstermeyi amaçlamıştır.

Bu kitabın en önemli özelliği mezar taşları fotoğraflarının minyatürlerle karşılaştırmalı olarak ortaya konulmasıdır. Bu minyatürlü karşılaştırma konunun daha iyi pekişmesini sağlamakta, ayrıca şimdiye kadar yapılan çalışmalardan farkını ortaya koymaktadır.

Kitap Detayları

KategoriTarih
YayıncıBilge Kültür Sanat
Liste Fiyatı48.00 
FormatKitap
Barkod9786059521482
Yayın Tarihi2019-03-08
Yayın DiliTürkçe
Baskı Sayısı1.Baskı
Sayfa Sayısı224
KapakKarton
Kağıt1.Hamur
Boyut165 X 240
Osmanlı Mezar Taşlarının Sırları

Araştırmacı Yazar Fatih Çavuş

Fatih Çavuş Kimdir?

1981 yılında Amasya’da dünyaya geldi. İlk, Orta ve Lise (Amasya Anadolu Öğretmen Lisesi) öğrenimini Amasya’da tamamladı. Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü’nü yüksek lisans derecesiyle bitirdi.

Çeşitli kurumlarda Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenliği yaptı.

Fotoğrafa ve gezmeye olan tutkusundan İstanbul’da Osmanlı yapıları üzerine (Mezar. türbe, camii, çeşme vb.) çalışmalarına başladı. Bu çalışmaların ilk meyvesi olarak Osmanlı Mezar Taşlarının Sırları ortaya çıktı.

Çeşitli dosyalar üzerine çalışmalarını devam ettirmektedir. Aynı zamanda Anadolu Üniversite’nde “Kültür Mirası ve Turizm” bölümünü okumaktadır.

Melike ile Orhan Mirza’nın babasıdır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz