Haftanın Mezar Haberleri Bülteni 5 (15-22 Temmuz 2022)

Haftanın Mezar Haberleri Bülteni 5 (15-22 Temmuz 2022)

5. Hafta’nın Mezar Haberleri Bülteni 5 ile yine huzurlarınızdayız. Bu hafta’nı en çok gündemde olan ilk haberi 15 Temmuz şehit kabirleri haberleri ve gündemi inanılmaz bir şekilde meşgul eden Beyoğlunda Bulunan Hasköy Yahudi Mezarlığında’ki taşların kırılmasıydı.

Elbetteki her türlü tarihi tahribat hiç bir şekilde kabul edilemez lakin farklı bir dinden oluşundan mıdır bilinmez, kırılan 81 mezar taşının gündeme günlerce oturması ve sonrasında ise tüm yetkililerin kınama ve açıklama yapması ve ardından da kısa bir süre içinrde zanlıların bulunması ve daha hızlı bir şekilde mezar taşlarının onarılması benim için şaşırtıcıydı.

Aynı hassasiyeti her gün çalınan, kırılan, yok edilen Osmanlı Mezar taşları içinde gösterilmesini tüm yetkililerden beklerim…

Neyse siyasete fazla bulaşmadan 5.si nin yayınladığımız geçelim geçen haftanın Mezar Haberleri Bülteni 5 haberlerine…

Bu Haftanın Mezar Haberleri Bülteni 5

Hasköy Yahudi Mezarlığı’nda Mezar Taşlarını Kırdılar

İstanbul Beyoğlu’nda bulunan Hasköy Yahudi Mezarlığı saldırısıyla ilgili 18 yaşından küçük Y.Y, Y.B.G, K.G, H.S.Ç. ve H.R.E. gözaltına alındı.

81 mezarlığı zarar verildiği belirtilirken saldırı güvenlik kamerasına yansıdı. Şüphelilerin, parkta top oynadıkları sırada toplarının yan tarafta bulunan mezarlığa kaçması üzerine mezarlığa girdikleri ve oyun amaçlı mezarlık mermerlerini kırdıklarını söyledikleri öğrenildi.

Mezar Haberleri Bülteni-5
Hasköy Yahudi Mezarlığına Saldırı

Kurban Bayramında Şeyh Edebali Türbesi 18 Bin Ziyaretçiyi Ağırladı.

Bilecik’te bulunan Osman Bey’in kayınbabası ve Osmanlı Devleti’nin manevi mimarlarından Şeyh Edebali‘nin türbesi, Kurban Bayramı tatilinde 18 bin ziyaretçi ağırladı.

Şeyh Edebali Türbesi yerleşkesinde yer alan, Osmanlı Devleti’nin 36 padişahının hayat hikayelerinin anlatıldığı, üç boyutlu resimlerinin bulunduğu, Tarih Şeridi’ne gelenler, yaklaşık bir saatlik gezinin sonunda geçmişi öğreniyor.

Mezar Haberleri Bülteni-5
Bilecik Şeyh Edebali Türbesi

15 Temmuz Kahramanı Şehit Ömer Halisdemir’in kabrinde ziyaretçi yoğunluğu

Şehit Halisdemir’in Bor ilçesi Çukurkuyu beldesindeki kabrini ziyaret edenler, Kur’an-ı Kerim ve dua okudu.

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe teşebbüsü sırasında darbeci general Semih Terzi’yi vurarak girişimi engelleyen isimlerin başında gelen Şehit Astsubay Kıdemli Başçavuş Ömer Halisdemir‘in Niğde’deki kabrine ziyaretler sürüyor.

Mezar Haberleri Bülteni-5
Şehit Ömer Halisdemir Kabri/Niğde

80 yıl sonra yeni toplu mezar: Polonya’daki Nazi kampı yakınlarında 8 bin ceset bulundu

Polonya’da, Nazi Almanyası tarafından 2. Dünya Savaşı döneminde kurulan Toplama Kampı Soldau yakınlarında bir bölgede, 8 binden fazla cesede ait küllerin bulunduğu toplu mezar gün yüzüne çıkarıldı.

Polonya Ulusal Anma Enstitüsünde görevli Tomasz Jankowski, toplu mezarda 17,5 ton kül bulunduğunu söyledi. Yapılan hesaplamayla küllerin 8 binden fazla kişiye ait olduğu sonucuna ulaşıldığını belirten Jankowski, bölgede kazı çalışmalarının süreceğini ifade etti.

Bölgede çalışan arkeologlar, elbise ve düğme gibi yüzlerce eşya kalıntısı bulduklarını belirtti.

Mezar Haberleri Bülteni-5
Soldau yakınlarında bir bölgede, 8 binden fazla cesede ait küllerin bulunduğu toplu mezar tespit edildi

Hulk Dede Türbesi ve Asırlık Dut Ağacı

Orhan Alparslan Mestanoğlu, Kilis Hulk Dede Türbesi‘nin son halini fotoğrafladı ve Ayrıca türbe hakkında bilinen bilgileri derledi.

Kilis halkı, sinir hastalığına “Hulk” adını vermektediler. Yıllardır Kilis halkı bu türbeyi ziyaret edenlerde mevcut olan sinir hastalıklarının iyileştiğine inanırlar. Türbeye “Hulk Türbesi” adı verilmesinin nedeni de budur.

Türbenin ayrıca hemen yanında yer alan asırlık dut ağacı yer almakta ve bu ağacın yaklaşık 1000 yıllık olduğu söylenmektedir.

Mezar Haberleri Bülteni-5
Kilis Hulk Dede Türbesi ve Bin Yıllık Dut Ağacı

30 Yıllık Gelenek Evliya Ahmet Dede Türbesi Anma Programı

Düzce’nin Akçakoca ilçesi’nde bulunan Evliya Ahmet Dede Türbesi‘nde anma günü dolayısıyla yüzlerce kişi dua etti, Gerçekleştirilen tören sonrasında ziyaretçilere çeşitli ikramlarda bulunuldu. Bu geleneğin 30 yıldır sürdürüldüğü öğrenildi.

Cumayanı Evliya Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Hüseyin Denizgez, 30 yıldır bu etkinliğin yapıldığını fakat pandemi dolayısıyla 2 yıl ara verildiğini belirterek, bu yıl katılımın yoğun olduğunu söyledi.

Mezar Haberleri Bülteni-5
Düzce’nin Akçakoca ilçesi’nde bulunan Evliya Ahmet Dede Türbesi

Bu Haftanın Mezar Taşları Kitabı: Yeniçeriler Remizleri ve Mezar Taşları

H.Necdet İşli, Mehmet Kökrek’in kaleme aldığı ve Dergah yayınlarından çıkan Yeniçeriler
Remizleri ve Mezar Taşları kitabı Yeniçeri mezar  taşlarında görülen farklı serpuşlar hakkında bilgi verilerek, “Vak‘a-i Hayriyye’den sonra Yeniçerilere ait mezar taşlarının kırdırıldığı” şeklindeki şehir efsanesini düzeltmek adına günümüze ulaşmış mezar  taşlarından örnekler verilmiştir.

Kitap Hakkında daha detaylı bilgi almak için Yeniçeriler Remizleri ve Mezar Taşları Kitabı başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz.

Yeniçeriler Remizleri ve Mezar Taşları Kitabı
Yeniçeriler Remizleri ve Mezar Taşları Kitabı

Mareşal Fevzi Çakmak’ın Eyüp’deki mezarı harap halde…

Kurtuluş Savaşı komutanlarından ve Mustafa Kemal Atatürk’le birlikte ülkedeki tek Mareşal unvanına sahip Fevzi Çakmak’ın Eyüp’deki mezarının tahrip edildiği ortaya çıktı.

Kurtuluş Savaşımızın Komutanlarından, İlk Milli Savunma Bakanımız ve İkinci Genel Kurmay Başkanımız Mareşal Fevzi Çakmak’ın Eyüp’deki mezarının tahrip edildiği görüntüler sosyal medyada tartışmalara neden oldu.

Mezar Haberleri Bülteni-5
Mareşal Fevzi Çakmak’ın Eyüp’deki mezarı

İmam Ali (a.s) Türbesi’nde Gadir-i Hum Bayramı

Irak’ın Necef kentinde, İranlılar dahil olmak üzere Ehl-i Beyt’in sevenleri ve takipçileri, bu büyük bayram vesilesiyle Hz. Ali’nin (a.s) Türbesi‘nde bir araya geldiler.

Aynı zamanda Hz. Ali (a.s) Türbesi’nin farklı bölümleri güllerle süslenerek ışıklandırıldı.

Öte yandan, Hz. Ali (a.s) Türbesi ve Necef kenti yerel yönetimi de ziyaretçilerin hareketini kolaylaştırmak için tüm güç ve imkanlarını seferber etti.
Gadir-i Hum Bayramı vesilesiyle eyalet devlet dairelerini tatil kararı aldı.

Mezar Haberleri Bülteni-5
İmam Ali (a.s) Türbesi / Irak-Necef

Mısır’da Yabancı Birlik Komutanının 2500 Yıllık Mezarı Bulundu

Arkeologlar Gize platosu yakınlarında, yabancı askerlerden oluşan taburları komuta eden Mısır yetkilisinin 2.500 yıllık mezarını ortaya çıkardı.

Gize’nin Abusir nekropolünde çalışan arkeologlar tarafından kazısı yapılan mezar, MS 4. yüzyıl civarında yağmalanmış.

Mısır eski eserler bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Gize platosu yakınında çalışan bir arkeolojik misyon, yabancı askerlerden oluşan taburlara komuta eden eski bir Mısır askeri yetkilisinin mezarını ortaya çıkardı.

Mezar Haberleri Bülteni-5
Mısır’da Yabancı Birlik Komutanının 2500 yıllık Mezarı Bulundu

Arnavutluk’ta en eski tarihli Osmanlı Mezar Taşı

Hollanda’da ikamet eden araştırmacı-yazar Mehmet Tütüncü Bey ile 2015 Kasım’ındaki sohbetimiz, Arnavutluk’taki Osmanlı mezar taşlarına gelip dayanmıştı.

O tarihlerde Arnavutluk ve Karadağ’ı çalışan Mehmet Tütüncü, İşkodra ve Berat’ta el değmemiş Osmanlı mezar taşı olduğunu anlatmıştı. Hatta sonrasında “Corpus Of Ottoman Inscriptions From Albania  And Montenegro, 2017” kitabı için 15-20 kadar mezar taşının beraberce çevirisini yapmıştık.

Mezar Haberleri Bülteni-5
Arnavutluk’ta en eski tarihli Osmanlı Mezar Taşı

Amasya’da 600 yıllık türbe restore edildi.

Amasya’da yaklaşık 600 yıl önce inşa edildiği değerlendirilen ve baruthane olarak da kullanıldığı düşünülen ‘anonim türbe’ restore edildi.

Üçler Mezarlığı’nın parçası olup 15. yüzyıldan kaldığı değerlendirilen tarihi yapının temelindeki toprak kısımda kazı yapıldı. Bir kitabeye rastlanmadığı için gizemini koruyan türbenin zemininde de mezar bulunmadı.

Amasya’da 600 Yıllık Türbe Restore Edildi

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz