Aylık Mezar Haberleri Bülteni Mayıs 2023

Aylık Mezar Haberleri Bülteni Mayıs 2023

Özellikle ülkemizde gerçekleşen yeni buluşların ve restorasyonların yer aldığı Aylık Mezar Haberleri Bülteni Mayıs 2023 yayınıyla tekrar karşınızda olmak bizi ziyadesiyle memnun ediyor.

Bu ay’ın önemli keşiflerinden birisi de şüphesiz ki Harzemşahlar Devleti’nin son hükümdarı Celaleddin Harzemşah’ın Mezarının Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde olduğunun kanıtlanmasıydı. Bu sevindirici keşfin haberini aşağıda okuyabilirsiniz.

Bu ay’ın haberleri içinde yer alan diğer bir yerel çalışma ise Ayancık ilçesinde ki Osmanlı Mezar Taşları‘nın incelenerek gün yüzüne çıkarılmasıydı. Araştırmacı Emrah Karadağ ile yaptığımız telefon görüşmesinde kendisinin çalışmaları hakkında bilgi aldık. Karadağ, şimdilik tez çalışması olarak bitirilen Ayancık Mezar Taşları araştırmalarının kapsamını daha da geliştirerek kitap haline getireceğinin müjdesini verdi. İnşallah bizim için de imzalama fırsatı bulur. Kendisini canı gönülden tebrik ediyorum.

Lafı fazla uzatmadan siz değerli okuyucularımızı Aylık Mezar Haberleri Bülteni Mayıs 2023 yayınıyla başbaşa bırakıyoruz…

Tabduk Emre’nin Türbesinin İnhisar’da olduğu Tescillendi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Tabduk Emre Türbesi yerinin İnhisar’da olduğu tescillenirken, bu olay ilçede sevinçle karşılandı.

Bilecik İnhisar belediyesinin başvurusu sonrası Kültür ve Turizm Bakanlığı hemen harekete geçti. Ardından yapılan incelemede bakanlık, “Bilecik ili İnhisar İlçesi, Günerorbay Mahallesinde ve tapunun 290 ada 18 parselinde kayıtlı Tapduk Emre Türbesi’nin I. Grup Korunması Gerekli Kültür Varlığı olarak tescil edilmesi” kararı çıktı.

Tapduk Emre Kimdir?

Tapduk Emre, kat’i olmamakla beraber 1200 ile 1300’lü yıllar arasında günümüzde Aksaray olarak adlandırılan İç Anadolu bölgesinde yaşamıştır. Tapduk Emre, Hacı Bektaş Veli, Mevlâna ile aynı çağda yaşamıştır. Tapduk Emre ile ilgili bilgiler oldukça azdır. Hâlbuki Tapduk Emre, Yunus Emre’nin hocasıdır. Yunus Emre gibi bir ulu şahsiyeti yetiştirmiştir. Bu manada o, dergâh sahibi bir pir, rehber ve mürşittir.
 Mezar Haberleri Bülteni Mayıs 2023
Taptuk Emre Türbesi’nin Bilecik İnhisarda Olduğu Tescillendi

Alanya Sitti Zeyneb Türbesi’nin çatısı onarıldı.

Alanya Kale Yolu Caddesi’nde bulunan ve Osmanlı döneminin önemli yapılarından, Zeynelabidin Hazretlerinin kızı Sitti Zeyneb’e ait Sitti Zeynep Türbesi, Alanya Belediyesi ve Antalya Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün ortaklaşa yaptığı çalışma ile onarıldı.

Mülkiyeti Sitti Zeyneb Binti Zeynelabidin Zaviyesi Vakfı’na ait ve 16. yüzyılda yapıldığı bilinen Sitti Zeynep Türbesi’nin çatısı onarılarak, kurşunla kaplandı. Alanya Kalesi’nin en önemli kültürel mirasları arasında yer alan ve Hazreti Muhammed’in (s.a.v.) torunu Hüseyin’in oğullarından Zeynelabidin Hazretleri’nin kızı Sitti Zeyneb’e ait mezar, günümüzde türbe olarak ziyaret ediliyor.

 Mezar Haberleri Bülteni Mayıs 2023
Alanya Sitti Zeynep Türbesi

Samsun’da İnşaat kazısında Helenistik Döneme Ait ‘Mezar Odası’ çıktı.

Samsun İlkadım ilçesi Karasamsun Mahallesi Marmaris Sokak’ta bir süre önce inşaat temeli için kazı yapıldığı sırada Helenistik döneme ait olduğu belirtilen mezar odası bulundu.

3’üncü derece Sit alanı olan arazide, arkeoloji uzmanlarının gözetiminde yapılan inşaat kazısı sırasında ortaya çıkan mezar odası ile ilgili çalışma başlatıldı.

 Mezar Haberleri Bülteni Mayıs 2023
Samsun’da Mezar Odası Bulundu

Tarih ve Mirasın Buluştuğu Mezarlık;Tarihi Baskil Mezarlığı.

Elazığ’ın Baskil ilçesindeki Şeyh Hasan Köyü’nde bulunan Tarihi Baskil Mezarlığı, tarih ve mirasın benzersiz bir buluşmasına ev sahipliği yapıyor. Nadir birliktelik örneği olan bu mezarlık, geçmişin izlerini taşıyan Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait sembolleri bir arada sunuyor.

 Mezar Haberleri Bülteni Mayıs 2023
Elazığ/Baskil Tarihi Şeyh Hasan Köyü Mezarlığı

Edirne’de Osmanlı Dönemi Mezarları ve Mezarlıkları Onarılıyor.

Edirne’deki Fatma Hatun Mezarlığı ve Şah Melek Camisi haziresinde bulunan mezar taşları, Valilik koordinasyonunda yürütülen çalışma kapsamında onarımdan geçirildi.

Bu kapsamda Rumeli Beylerbeyi Şah Melek Paşa tarafından 1429 yılında yaptırılan caminin haziresinde bulunan mezar taşlarıyla Mimar Sinan’ın torunu Fatma Hatun’un mezarlarının bulunduğu Fatma Hatun Mezarlığı’ndaki mezar taşları onarıldı.

 Mezar Haberleri Bülteni Mayıs 2023
Edirne Fatma Hatun Mezarlığı ve Şah Melek Camii Haziresi

Edremit’te Çanlı Baba Türbesi Unutuldu.

Balıkesir’in Edremit ilçesine bağlı Dereli Mahallesi’nde bulunan Çanlı Baba Türbesi bakımsızlığı ve yolunun bozuk olması nedeni ile tepkilere yol açıyor.

Çanlı Baba’nın Osmanlı İmparatorluğu’nun orta döneminde yaşadığı ve gerçek adının ise “Emir Ali Sultan” olduğu ve zamanında bölgede bulunan halka yaptığı iyilikleri ile tanındığının ifade edildiği öğrenildi.

 Mezar Haberleri Bülteni Mayıs 2023
Çanlı Baba Türbesi (Balıkesir-Edremit)

Harzemşahlar Devleti’nin son hükümdarı Celaleddin Harzemşah’ın mezarı Diyarbakır’da bulundu.

Harzemşahlar Devleti’nin son hükümdarı Celaleddin Harzemşah’ın Mezarının Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde olduğunu kanıtlayan Dicle Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Başkanı Doç. Dr. Oktay Bozan ile lise müdürü Dr. Arafat Yaz’a, Özbekistan’da Ürgenç Devlet Üniversitesi’nde düzenlenen sempozyumda, ülkede sadece askerlere verilen “cesaret madalyası” verildi.

Daha önce Celaleddin Harzemşah’ın mezar yerinin Kars, Tunceli, Elazığ ve Bingöl’de olduğu hata Özbekistan’da olduğu söyleniyordu.
Yapılan bu çalışmada Celaleddin Harzemşah’ın Hazro ilçesi Kavaklıboğaz, Osmanlı kayıtlarında Ayndar denilen köyde öldürüldüğü ve Silvan’da defnedildiği netlik kazandı.

 Mezar Haberleri Bülteni Mayıs 2023
Celaleddin Harzemşah Mezarı Bulundu

Sinop’un Ayancık ilçesinde Osmanlı Dönemime Ait Mezar Taşları İncelendi.

Ayancık Kaymakamlığınca yürütülen çalışma kapsamında ilçeye bağlı, Emrah Karadağ, Ayancık ilçe merkezi başta olmak üzere, Tarakçı, Bahçeli, Dedeağaç, Ünlüce, Ortalık, Kaldırayak, Bakırlızaviye, Gürsökü, Kütük ve Çaylıoğlu köylerinde Osmanlı dönemine ait Mezarlar üzerinde araştırma yapıldı.

Çalışmayı yürüten Kaymakamlık Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni Emrah Karadağ, Ayancık’ta Osmanlı dönemine ait 152 mezar taşı bulunduğunu söyledi.

Yapılan çalışmada 53 erkek, 37 kadın mezarları ile 4 kimliği belirsiz mezara ait 152 mezar başucu ve ayakucu şahideleri incelendi.

 Mezar Haberleri Bülteni Mayıs 2023
Ayancık Osmanlı Mezar Taşları İncelendi

Mezar Taşları Müzesi Kuşadası’nın Tarihine Işık Tutacak.

Kuşadası Belediyesi, kent merkezinde bulunan Adalızade Mezarlığı’ndaki Osmanlı dönemine ait tarihi mezar taşlarının sergileneceği bir açık hava Tarihi Mezar Taşları Müzesi kurmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Kuşadası Kültürel ve Tarihi Mirası Koruma Derneği iş birliğinde yaşama geçirilen “Kuşadası Adalızade Tarihi Mezar Taşları Sergi Alanı Projesi”nin tamamlanmasının ardından yüzlerce yıllık mezar taşları kentin tarihine ışık tutacak. 1090 metrekarelik alanda 180 tarihi mezar taşı 9 ana grupta sergilenecek.

 Mezar Haberleri Bülteni Mayıs 2023
Kuşadası Adalızade Tarihi Mezar Taşları Sergi Alanı Projesi

Edremit’te Tarihi Kabirlerin Bakımsızlığı Tepkilere Neden Oldu.

Gaziilyas Mahallesi’nde Turhan Bey Camii arkasında bulunan tarihi kabirlerin bakımsızlığı mahalle sakinleri tarafından tepkiye neden oldu.

1232 yılında ilçenin fethi sırasında Karesi Bey’i Turhan Bey ile beraberinde 40 askerin şehit olduğunu belirten mahalle sakinleri, “Eminiz ki burada yatan ecdadımız olan şehitlerimizin de kemikleri sızlıyordur.” diyerek yetkililerden yardım istedi.

 Mezar Haberleri Bülteni Mayıs 2023
Edremit’te Tarihi Kabirlerin Bakımsızlığı

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz